כוחה הטרנספורמטיבי של הפסיכודרמה: מסע אלכימי של גילוי וריפוי עצמי

"וכאשר תתקרב, אעקור את עיניך
ואשים אותן במקום עיניי,
ואעקור את עיניי
ואשים אותן במקום עיניך,
ואז אתבונן בעצמי דרך עיניי." 
― יעקב לוי מורנו

מה אם מסע בזמן לא היה רק רעיון דמיוני? תאר לעצמך שיכולת לשנות תוצאות כלשהן על-ידי שהיית פוגש את עצמך בעבר או בעתיד. זו מחשבה שמגרה את הדמיון וחותרת לעמקי משאלותינו וחרטותינו. לא מדובר בשינוי ההיסטוריה אלא בניהול דיאלוג עם "אני-ים" שונים השוכנים בתוכנו: ה"אני" הצעיר והנאיבי שלנו, ה"אני" המבוגר ואולי החכם יותר. מדובר במסע של הבנת ההשפעה של עברנו וההבטחה של עתידנו.

הבה ניקח זאת עכשיו צעד נוסף קדימה. תאר לעצמך שאתה משוחח עם יקירייך שהלכו לעולם, מתמודד עם בעיות לא פתורות ומחפש להם פתרון. אתה חוצה את המחסומים הפיזיים של חיים ומוות, ונכנס למרחב נדיר של פיוס רגשי. אתה משקם קשרים שניתקו, בתחום שבו זמן ומרחב איבדו את משמעותם המקובלת.

פסיכודרמה מאפשרת לנו צלילה לתוך התחום הזה. לא מדובר רק בחקר רגשות. מדובר בגילומן. מה אם היית יכול לתת קול לכעסך, לעצבותך, לשמחתך? רגשות אלו אינם רק מצבי קיום חולפים. הם ישויות, עם נרטיבים ועם קיום משלהן בתוכנו. אילו סיפורים הם היו מספרים? אלו סודות הם היו מגלים על חווייתם באריג החיים הרגשיים שלנו?

ההיבט המסקרן ביותר בפסיכודרמה הוא אולי ההזדמנות לפסוע לתוך נעליו של אחר. פסיעה כזו היא מעבר אמפתיה. מדובר בצלילה חווייתית לתוך רגשותיו של האחר, בהבנת המחשבות שלו, ובהסתכלות על העולם מנקודת מבטו, שהיא שונה לגמרי משלך. השינוי הזה יכול להיות מאיר עיניים ומבלבל, ולהציע מהפך באופן שבו אתה תופס את עצמך ואחרים.

במפגשי פסיכודרמה, המכונה גם "הבמה החיה," אפשרויות אלו מתממשות. כאן הדרמה של עולמנו הפנימי אינה רק מומחזת. היא מורגשת ומתממשת. זהו מרחב שבו אנו יכולים לבחון את התסריטים של חיינו ולכתוב אותם מחדש, מרחב שבו הדמויות שבתוכנו מוצאות את קולן. בהנחייתה של מטפל מיומן, במת הפסיכודרמה הופכת מרחב לחקר, גילוי וצמיחה אישית.

דרך המסע הזה אנו נזכרים בכוחם ובמורכבותם של חיינו הרגשיים. בעוד שמסע בזמן במובנו המילולי נותר בגדר חלום, ניווט בנתיבים המורכבים של רגשותינו הוא מציאות רבת משמעות. זהו חקר שמציע הבנה, ריפוי וחיבור עמוק עם ה"אני-ים" השוכנים בתוכנו ועם האנשים שמעצבים את חיינו.

תאר לעצמך שאתה עולה על במה, שעליה מתעוררים לחיים רגשותייך העמוקים ביותר וסיפורי חייך שעוד לא סופרו. זוהי מהותה של הפסיכודרמה, שיטת טיפול מהפכנית שפותחה על-ידי יעקב מורנו. בשונה מאוד מגבולות הטיפול המסורתי בדיבור, הפסיכודרמה מזמינה אותך למסע מרגש, עמוק אל תוך נפש האדם. כאן, על "הבמה החיה," לא רק מדברים על הפחדים, התשוקות והאמיתות הפנימיות ביותר שלך – ממחיזים אותם בצורה חיה, ובכך נוצר נתיב דינמי ואינטראקטיבי לריפוי. מדובר לא בטיפול אלא במסע הרפתקה לתוך ה"אני." הפסיכודרמה מציעה חקר מעמיק, שחורג ממשחק תפקידים גרידא, שבו אתה, פרוטגוניסט הסיפור שלך, מנווט דרך הנרטיבים הרגשיים, ההתלבטויות והחלומות שלך. היא מאפשרת לך צלילה עמוקה אל תוך רבדי נפשך, וחשיפה של תובנות ואפשרויות ריפוי שנותרות לרוב חבויות בטיפול הקונבנציונלי. בעולם הפסיכודרמה, כל רגש הוא דמות, כל התלבטות היא סצנה, וכל תובנה היא צעד לקראת גילוי עצמי טרנספורמטיבי ושינוי ארוך-טווח.

עולמה החידתי של הפסיכודרמה: נקודת מבטה של מטפלת

הניסיון ללכוד את מהותה של פגישת פסיכודרמה משול לניסיון ללכוד את אווירתו של חלום. זו חוויה מורכבת ואישית מאוד, המתפתחת על במה שבה מטושטש הגבול בין מציאות למחזה. במרחב המיוחד במינו הזה מתעורר לחיים הקסם הטרנספורמטיבי של הפסיכודרמה, ומציע הצצה לעמקי הרגש והחוויה האנושית.

במרכז השלב הזה ניצב פרוטגוניסט המחזה, חבר בקבוצה שפוסע קדימה כשהוא מוכן לצאת למסע רגשי. בהדרכת הבמאית – המטפלת המנווטת את הקבוצה – המסע הזה מתוזמר בקפידה כדי לוודא שיהיה גם בטוח וגם מעמיק. תפקידה של הבמאית הוא מרכזי. היא מנווטת את הפרוטגוניסט דרך הגאות והשפל של הנרטיב הרגשי שלו.

צוות שחקני המשנה, המכונים "אנשי עזר," חיוני לתהליך זה. הם נכנסים לנעליהם של אנשים משמעותיים לפרוטגוניסט, מייצגים היבטים בנפשה או משחקים דמויות סמליות ומפיחים חיים בעולמה הפנימי של הפרוטגוניסט. תפקידם הוא לגלם את הדמויות הללו, לתת דמות וקול לרגשות הבלתי-נאמרים ולסיפורים הלא-מסופרים של הפרוטגוניסט.

ובנוסף להם נמצא הקהל, שאר חברי הקבוצה, העדים לדרמה המתפתחת. נוכחותם מוסיפה רובד של חוויה קהילתית ומספקת תמיכה ושיקוף. לפעמים גם הם הופכים לחלק מהנרטיב, מוסיפים את נקודות המבט שלהם ומעשירים את מסע של הפרוטגוניסט.

כמטפלת בפסיכודרמה השתתפתי גם כבמאית ולעתים גם כפרוטגוניסט ונוכחתי ממקור ראשון בהשפעה העמוקה של השיטה הזו. מנקודות המבט האלו מתגלה כוחה המדהים של הפסיכודרמה לזרז מעברים רגשיים עמוקים. התהליך הוא מאיר עיניים לא פחות משהוא טיפולי.

המורכבויות של מפגש פסיכודרמה: מסע של חקר הרגש

הצלילה לתוך מפגש פסיכודרמה דומה לכניסה לעולם שבו נפרמת על הבמה המורכבות של החוויה האנושית. התהליך הוא מורכב, טרנספורמטיבי ואישי מאוד. בלב החוויה הטיפולית הייחודית הזו ניצבת הבמה – מרחב שבו רגשות, התלבטויות ונרטיבים מתעוררים לחיים.

מפגש פסיכודרמה מתרחש בשלושה שלבים נפרדים: חימום, פעולה ושיתוף. שלב החימום הוא חיוני. זה הזמן שבו הקבוצה מתכנסת, מתוודעת למגוון החוויות בחדר ומוקירה אותן. משחקי אימפרוביזציה ופעילויות מעודדים את המשתתפים להרפות מהעכבות שלהם ולטפח יצירתיות, ספונטניות ולכידות קבוצתית. שלב זה מכין את הבמה, מילולית וסמלית, ומכין את כל המשתתפים למסע הרגשי שלפניהם.

בשלב הפעולה, סיפורו של הפרוטגוניסט תופס את מרכז הבמה. פרוטגוניסט, שנבחר על ידי הקבוצה, בוחר סיפור או נושא ספציפי מחייו שהוא רוצה לחקור. זה המקום שבו לב הפסיכודרמה פועם בעצמה רבה. הפרוטגוניסט, בהדרכת הבמאית, מחליט מי יגלם איזו דמות בנרטיב שלו. ככל שהדרמה מתפתחת, הפרוטגוניסט ואנשי העזר מעלים סצנות, המביאות לחיים את הנוף הרגשי של חווית הפרוטגוניסט.

השלב האחרון, שלב השיתוף, הוא המקום שבו חוטי החוויה האישיים נשזרים בחזרה לתוך מרקם הקבוצה. לאחר ההמחזה הפסיכודרמטית, כל חברי הקבוצה מקבלים הזדמנות לחלוק  הרהורים האישיים שלהם על הדרמה. זהו רגע עצמתי, כיוון שהוא עוזר לפרוטגוניסט להשתלב מחדש בקבוצה, ומציע לה נקודות מבט שונות ותובנות לגבי הסיפור שלו. זה זמן להבנה ולאמפתיה קולקטיביות, שבו החוויה המשותפת של הדרמה הופכת לכלי לריפוי אישי וקבוצתי.

פסיכודרמה: מסע אלכימי של טרנספורמציה

בעולם הטיפול המגוון, פסיכודרמה בולטת כתרגול טרנספורמטיבי מיוחד במינו, המהדהד את התהליך המיסטי של האלכימיה. המסע הטיפולי הזה, בדומה לאמנות העתיקה של הפיכת עופרת לזהב, עובר דרך שלושה שלבים סמליים, שכל אחד מהם מייצג שלב מכריע של טרנספורמציה אישית.

 1. ניגרדו (השחרה): בשלב ראשוני זה המשתתפים נפגשים עם ה"אני-ים" שלהם שחבויים בצללים. זהו שלב של חקירה עצמית עמוקה, בדומה למשימתו של האלכימאי לטהר עופרת. בשלב זה אנשים צוללים אל תוך עמקי הנפש שלהם וחושפים פחדים נסתרים, רגשות מודחקים והתלבטויות בלתי פתורות. זהו תהליך של פירוק, של התמודדות עם ההיבטים האפלים יותר של ה"אני", בדומה לפירוק האלכימי של חומרי בסיס.
 2. אלבדו (הלבנה): שלב האלבדו, הבוקע מסערת הניגרדו, מסמל שלב של טיהור והתבהרות. שלב זה, שבו הפרוטגוניסט מתחיל להבין את רגשותיו ולהבחין ביניהם, משקף את התהליך האלכימי של טיהור המתכת. זה זמן של תובנה והתגלות, שבו הכאוס הנפשי מתחיל להירגע ובהירות בוקעת ועולה ממעמקי הבלבול. שלב זה מייצג טיהור הנשמה, הכנה לעבודה הטרנספורמטיבית שבאה בעקבותיו.
 3. רובדו (האדמה): השלב האחרון, רובדו, מייצג את שיאו של המסע הטרנספורמטיבי. בו הפרוטגוניסט מלכד את החלקים הנבדלים של עצמו ונעה לעבר אותנטיות וכֻּלִּיּוּת. שלב זה דומה להישג האלכימי של הפיכת מתכת בסיסית לזהב. הוא מסמל את מימוש הפוטנציאל האמיתי של ה"אני", הופעתו של אינדיבידואל מחודש שליכד את חוויותיו ויצא חזק ומואר יותר.

תהליך פסיכודרמטי הוא יותר מטכניקה טיפולית; הוא מסע סמלי מטומאה לטהרה, מחומר בסיס לחומר אצילי. הוא משקף את מסעה הרוחני של טרנספורמציה אנושית מבורות להארה. בפסיכודרמה, המשתתפים לא עובדים רק על הבעיות שלהם; הם עוברים שינוי צורה עמוק, המהדהד את מסע החיפוש של האלכימאי אחר טרנספורמציה והארה. המסע הזה, הספוג בסמליות ובעבודה פסיכולוגית עמוקה, מציע דרך לריפוי עמוק וטרנספורמטיבי.

מסעו של נתן: אודיסאה סמלית בפסיכודרמה

במפגש פסיכודרמה מרתק במיוחד, היינו עדים למסעו הטרנספורמטיבי של נתן, משתתף שהתמודד עם הערכה עצמית. המאבק שלו התמצה בצורה נוקבת בדימוי שחלק: "אני מרגיש כמו דלי שמתמלא כל הזמן במים, אבל יש בו חור, והמים כל הזמן נעלמים." דימוי חי זה הכין את הבמה לחקירה מעמיקה של עולמו הפנימי של נתן, במסע שהתגלה כחושפני ומרפא כאחד.

כדי להחיות את הדימוי הזה, נתן השתמש בצורה מבריקה במשאבי הקבוצה. הוא בחר בארבעה חברים כדי ליצור "דלי" אנושי, המייצג את ה"אני" שלו, בעוד קופסת טישו הפכה ל"חור" – מקור הדליפה הרגשית שלו. הסצנה הונפשה עוד יותר כאשר משתתף נוסף, שגילם את נתן, ניסה למלא את ה"דלי" הזה בכדורי קצף, המסמלים מים. פעולת המילוי הזו והתרוקנות ה"מים" דרך ה"חור" המחישו בעצמה את תחושות האובדן והריקנות של נתן.

בתפנית סוריאליסטית ומלאת תובנות כאחד, נתן נכנס אז לתפקיד ה"חור." היפוך תפקידים זה היה רגע של תפנית בפגישה. כ"חור," נתן חשף אמת עמוקה: ה"חור" סימל את השקרים בחייו. השקרים הללו, ששימשו במקור כמנגנון הגנה, הפכו לכוח הרסני. התובנה הזו הייתה רגע משמעותי, בו נחשף המאבק של נתן עם מבנה פנימי שאינו מתפקד, שלא יכול לשמר את תחושת העצמי שלו או את רגשותיו.

המפגש הגיע לשיאו כאשר נתן ניהל שיחה עם השקרים שלו. התעמתותו של נתן עם מרקם המציאות שהיבנה בעצמו לא הייתה תרגיל גרידא; היא יצרה גשר לעולמו הפנימי. היא היוותה צעד מכריע במסעו הטרנספורמטיבי, רגע של התעמתות וגילוי גם יחד.

אם נקשר את החוויה של נתן לשלבים האלכימיים של הפסיכודרמה, נראה הקבלה ברורה. העימות הראשוני שלו עם ה"חור" מקביל לשלב ה"ניגרדו," שבו התמודד עם ההיבטים האפלים של נפשו – ה"אני" החבוי בצללים שלו. התובנה והשחרור הרגשי שחווה בעקבותיו מהדהדים עם שלב ה"אלבדו," המסמל שלב של היטהרות והתבהרות. לבסוף, השיחה של נתן עם השקרים שלו, שהובילה להבנה וקבלה עצמית עמוקה, משקפת את שלב ה"רובדו." שלב אחרון זה מייצג את השגתה של כֻּלִּיּוּת והארה.

מסעו של נתן דרך ההמחזה הסמלית הזו בפסיכודרמה היא עדות עוצמתית ליעילותה של השיטה. הוא ממחיש כיצד פסיכודרמה יכולה לעזור לאנשים לצאת ממצב של סערה רגשית ולהגיע למקום של איזון, הבנה וכֻּלִּיּוּת. הסיפור שלו הוא דוגמה חיה לאופן שבו פסיכודרמה משתמשת בביטוי יצירתי כדי לאפשר ריפוי רגשי ושינוי אישי עמוקים.

סיכום: כוחה הטרנספורמטיבי של הפסיכודרמה

פסיכודרמה נוכחת ככוח טרנספורמטיבי בטיפול, ומציעה מסע עשיר של גילוי עצמי. באמצעות יצירת דימויים, היפוך תפקידים והתמודדות עם התלבטויות פנימיות, היא מנחה את המשתתפים לעבר שינוי אישי עמוק. שיטה זו חורגת מעבר לטיפול המסורתי בדיבור, יוצרת גשרים לתת-מודע כדי לפתוח ולרפא את החלקים העמוקים של הנפש. היא אידיאלית לאנשים המתמודדים עם אתגרים אישיים או מחפשים הבנה עצמית עמוקה, כיוון שהיא מספקת נתיב דינמי לריפוי וצמיחה אמיתיים. במהותה, פסיכודרמה אינה רק טיפול אלא מסע לקראת גילוי ה"אני" האמיתי של האדם, גילוי המוביל להגשמה עצמית ולרווחה רגשית.

רוצה להשתתף במסע פסיכודרמה? אתה יכול להגיע אלי באמצעות הקישור הזה:

https://linktr.ee/valeriereichmann

אהבת את המאמר? שתף אותו:

אני רוצה מידע נוסף/לקבוע מפגש

  אפשר גם ליצור איתי קשר ישיר
  • img
  • img
  • img